Konto osobiste bez wychodzenia z domu – to jest możliwe!

W dzisiejszych czasach ciężko sobie wyobrazić funkcjonowanie bez konta osobistego. Dzięki niemu możesz szybko i tanio wykonywać przelewy bankowe, wypłacać środki z bankomatów, opłacać rachunki, płacić bezgotówkowo za zakupy w sklepach stacjonarnych i online czy otrzymywać wypłatę od pracodawcy. Większość rachunków bankowych możesz prowadzić całkowicie bezpłatnie! Na co warto zwrócić uwagę?

Jak wybrać najlepsze konto osobiste?

Jeśli stoisz przed wyborem odpowiedniego rachunku osobistego, warto się zastanowić, czego od niego oczekujesz. Przede wszystkim musisz określić, w jaki sposób chcesz z niego korzystać – preferujesz obsługę przez internet czy stacjonarną? Przemyśl, jakie funkcjonalności będą Ci potrzebne i z których usług będziesz najczęściej korzystać:

 • rodzaj konta bankowego – wszystkie rodzaje kont zostały opisane poniżej, zapoznaj się z nimi i dopasuj produkt do swoich potrzeb.

 • przelewy środków – banki umożliwiają nowoczesne i całkowicie darmowe sposoby przesłania gotówki na konto odbiorcy; możliwe jest skorzystanie z przelewu na telefon, przelewu BLIK czy szybkiego przelewu przez internet. Co ważne, większość przelewów internetowych jest darmowych! Za tego rodzaju transakcje wykonywane w placówce banku zapłacisz od kilku do nawet kilkunastu złotych.

 • wypłaty gotówki – jeśli często wypłacasz środki, bo potrzebujesz mieć przy sobie gotówkę w wersji fizycznej, sprawdź, czy w Twojej okolicy znajdują się bankomaty danego banku lub bankomaty należące do znanej sieci, np. Planet Cash. Banki zwykle oferują darmowe wypłaty z bankomatów własnych, które są sygnowane ich logo lub właśnie z urządzeń znanych sieci.

 • wpłaty gotówki – wpłacić środki możesz we wpłatomacie lub w oddziale banku. Wpłata stacjonarna będzie dużo droższa niż ta wykonana w urządzeniu. Sprawdź więc, czy niedaleko Twojego domu lub miejsca pracy są ulokowane wpłatomaty, z których będziesz mógł korzystać za darmo.

 • obsługa stacjonarna czy zdalna – decydując się na obsługę konta przez internet, będziesz mógł z niego korzystać praktycznie za darmo! Banki często oferują bezpłatne przelewy online, zlecenia stałe czy opłaty rachunków i zakupów.

 • karta płatnicza do konta – karta płatnicza to świetny produkt, dzięki któremu możesz płacić w sklepach stacjonarnych i internetowych za różnego rodzaju usługi i zakupy. Koszt jej utrzymania nie jest wysoki – wynosi kilka złotych lub karta jest bezpłatna, jeśli wykonasz nią transakcje bezgotówkowe na określoną kwotę w miesiącu.

 • funkcjonalności kontapłatności smartfonem (Apple Pay, Google Pay, BLIK), płatności zegarkiem (Garmin Pay, Fitbit Pay), programy rabatowe, lojalnościowe, oszczędnościowe.

 • transakcje w walutach obcych – a może zależy Ci na tanich przelewach w euro, dolarach czy funtach? Spłacasz kredyt we frankach? Często podróżujesz za granicę i musisz mieć przy sobie gotówkę w walutach obcych? Wówczas sprawdź, czy bank, oferując dane konto osobiste pobiera za takie działania dodatkowe prowizje, czy możliwe będzie wykonywanie tych czynności w przystępnej cenie.

Jakie są rodzaje kont osobistych?

W ofertach banków znajdziesz szereg rachunków, które różnią się nie tylko opłatami, nazwą czy funkcjonalnościami, ale również rodzajem. Czy wiesz, czym każdy z nich się wyróżnia? Oto, jakie konta osobiste możesz spotkać w różnych instytucjach:

 • konto standardowe– jest to podstawowy rachunek płatniczy, który znajdziesz w ofercie niemal każdego banku. To konto, które może otworzyć każda osoba fizyczna, która ukończyła 18 lat. O tego rodzaju rachunek możesz wnioskować na kilka sposobów: stacjonarnie w wybranym oddziale banku, telefonicznie, dzwoniąc na infolinię lub przez internet – co jest najwygodniejszym i najszybszym sposobem.

 • konto osobiste dla dziecka – mogą z niego skorzystać osoby niepełnoletnie, które są w wieku od 13 do 18 lat (choć w niektórych bankach możliwe jest otwarcie konta dla dziecka poniżej 13. roku życia). Umowę o konto podpisuje rodzic lub opiekun prawny. Tego rodzaju rachunki są zwykle darmowe i mają na celu uczenie dzieci zarządzania finansami. Często działają na zasadzie pre-paid i są podpięte pod konto osobiste rodzica lub opiekuna.

 • konto młodzieżowe (konto dla młodych, konto studenckie) – oferowane jest dla użytkowników w wieku od 18 do 26 lat, więc jego posiadaczami są zwykle uczniowie lub studenci. Mogą oni korzystać z szeregu przywilejów, braku opłat i atrakcyjnych bonusów. Do otwarcia konta bardzo często będzie wymagana jedynie legitymacja uczniowska lub studencka.

 • konto premium (konto VIP) – to rachunek, z którego może skorzystać nieliczna grupa klientów, bowiem jego prowadzenie wiąże się z wysokimi opłatami i dysponować wysokim saldem oraz wysokimi wpływami na konto. W zamian bank oferuje jednak szereg przywilejów i usług z kategorii premium, np. usługi concierge, indywidualnych doradców i analityków, pomoc medyczną, różnego rodzaju polisy na atrakcyjnych warunkach czy dostęp do saloników Executive Lounge na największych lotniskach.

 • konto walutowe – możesz je prowadzić w dowolnej walucie oferowanej przez bank. Do najpopularniejszych należy EUR, USD, GBP oraz CHF, ale możliwe jest również otwarcie rachunku walutowego w innych walutach. To świetna opcja, jeśli spłacasz kredyt w walucie obcej, często podróżujesz za granicę czy wykonujesz dużą liczbę transakcji walutowych. Wówczas możesz liczyć na korzystne kursy, mniejsze (lub brak) prowizji za przewalutowanie i atrakcyjne produkty dodatkowe.

 • bankowe konto wspólne – stworzone dla osób, które chcą otworzyć konto wraz z drugą osobą, np. mężem, narzeczoną, mamą, synem czy po prostu przyjaciółką. Nie musicie być ze sobą spokrewnieni – wystarczy, że macie chęci, by założyć wspólny rachunek. Banki oferują dwie karty do rachunku, dzięki czemu każdy z właścicieli konta będzie miał dostęp do gotówki w dowolnym momencie.

 • konto oszczędnościowe – sprawdzi się wtedy, gdy posiadasz lub chcesz zacząć gromadzić oszczędności. To rachunek, na który możesz wpłacać dowolną ilość gotówki w dowolnym momencie. Plusem jest również możliwość wypłaty środków z konta, jeśli ich potrzebujesz w danym momencie. Gotówka gromadzona na koncie oszczędnościowym jest oprocentowana, choć obecnie stopy procentowe są na najniższym poziomie, więc zarobek jest znikomy.

Konto osobiste przez internet – jak to działa?

Wybierając konto osobiste online, możesz z niego korzystać praktycznie za darmo, ale jesteś ograniczony do transakcji bezgotówkowych. Za wypłaty i wpłaty środków w oddziałach banku czy wykonywanie przelewów w placówkach, zapłacisz dużo więcej, niż wykonując te czynności właśnie przez internet. Jest to więc dobra opcja, jeśli rzadko korzystasz z gotówki w formie fizycznej, za swoje zakupy płacisz zwykle bezgotówkowo, uwielbiasz robić zakupy w sieci, a wszelkie przelewy i opłaty rachunków wykonujesz właśnie online. Takie konto możesz szybko otworzyć przez internet, dzięki czemu zyskasz również dostęp do aplikacji mobilnej i bankowości online, co da Ci dostęp do swoich środków 24 godziny na dobę z każdego miejsca na świecie.

Czy do konta osobistego trzeba mieć kartę płatniczą?

Zalet korzystania z karty płatniczej do konta jest naprawdę sporo. Przede wszystkim bezpieczeństwo, brak konieczności noszenia przy sobie gotówki, możliwość płatności bezgotówkowych kartą, ale również smartfonem czy smartwatchem i szybkie płatności w internecie. Jednak posiadanie karty do konta to nie jest przymus – sam decydujesz, czy chcesz ją mieć i czy chcesz z niej korzystać. Jeśli zaś chcesz skorzystać z oferty promocyjnej banku, zazwyczaj będziesz musiał wnioskować również o wydanie karty do rachunku, jeśli taki zapis widnieje w zasadach i regulaminie promocji.

Ile kosztuje konto osobiste?

Wszystko zależy od cennika danego banku. W ofertach możesz znaleźć zarówno darmowe konta osobiste, jak i takie, za które będziesz musiał zapłacić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Dlatego ważne jest dokładne zapoznanie się z kosztami. Zwróć uwagę przede wszystkim na następujące koszty:

 • opłata za otwarcie konta – zwykle nic nie kosztuje, opłaty mogą zostać naliczone w przypadku kont premium,

 • opłata za prowadzenie konta – od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie, jednak można obniżyć ten koszt do zera, jeśli spełnisz wymogi banku, np. zapewnisz odpowiednie wpływy na rachunek,

 • opłata za wydanie karty do konta – opłata obowiązuje zazwyczaj przy wydaniu dopiero drugiej i kolejnej karty,

 • koszt obsługi karty płatniczej do konta – dokładnie tak, jak w przypadku miesięcznej opłaty za konto – od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie, lecz można ją obniżyć do zera złotych,

 • koszt wpłaty i wypłaty gotówki – banki często umożliwiają darmowe wypłaty z bankomatów własnych oraz wpłaty we wpłatomatach należących do danego banku, w innych urządzeniach koszty mogą być różne,

 • opłata za przelewy stacjonarne i internetowe – przelewy przez internet zazwyczaj nie wiążą się z żądnymi opłatami, ale te wykonywane w placówkach stacjonarnych mogą kosztować nawet kilkanaście złotych.

Darmowe konto osobiste – czy istnieje?

Dobra wiadomość jest taka, że możesz prowadzić swój rachunek całkowicie bezpłatnie. Darmowe konto osobiste znajdziesz w wielu bankach, wystarczy, że sprawdzisz, jakie czynności należy wykonać, by bank obniżył wszelkie koszty do zera. Zazwyczaj będzie konieczne zapewnienie odpowiednich wpływów na konto (np. 1 000 zł miesięcznie – może to być przelew wypłaty od pracodawcy), wykonanie odpowiedniej liczby przelewów internetowych czy dokonanie płatności bezgotówkowych na określoną kwotę (np. 300 zł miesięcznie). Konto osobiste dla osób do 26. roku życia bardzo często jest bezwarunkowo darmowe, czyli pozbawione jakichkolwiek opłat.

Aplikacje bankowe kont osobistych

Bankowość internetowa oraz aplikacje bankowe kont osobistych to prawdziwa gratka dla osób lubiących mieć swoje finanse pod kontrolą. To sposób na to, by przez całą dobę i z każdego miejsca na świecie mieć wgląd do historii operacji, salda rachunku i dostępnych środków, móc wykonać szybkie przelewy online, przelewy na telefon czy przelewy BLIK, zapłacić ważny rachunek (skanując kod kreskowy) czy wnioskować o produkty dodatkowe banku. Aplikacje bankowe pozwalają również na zakup biletów komunikacji miejskiej, biletów PKP, zapłatę za parking, przejazd autostradami, zakup polisy, doładowanie telefonu czy wymianę walut. Jeśli jeszcze nie skorzystałeś z bankowości online, czas to zmienić, bo naprawdę warto!

Promocje bankowe kont osobistych – ile można zarobić?

Czy słyszałeś o tym, że na rachunku bankowym można zarobić? Wystarczy, że dowiesz się, czym są promocje bankowe kont osobistych. To cykliczne akcje organizowane przez banki, w których można zyskać wiele ciekawych bonusów w zamian za otwarcie konta. By móc przystąpić do promocji, musisz sprawdzić, kto może z niej skorzystać. Zwykle są one oferowane tylko nowym klientom banku, by zachęcić ich do dołączenia do grona klientów danego banku. Podstawowym warunkiem promocji jest otwarcie konta osobistego, które bank chce wypromować. Zazwyczaj są to flagowe, najlepsze rachunki oferowane przez daną instytucję, więc naprawdę warto! Kolejnym krokiem jest trzymanie się harmonogramu i spełnienie warunków aktywności w określonym czasie. Warunki promocji zwykle polegają na pobraniu aplikacji mobilnej banku, wykonanie określonej liczby płatności bezgotówkowych czy zapewnienie danej kwoty na rachunku (którą możesz przelać np. ze swojego drugiego konta). Najczęściej oferowaną nagrodą jest premia pieniężna, która może wynieść nawet kilkaset złotych za spełnienie prostych warunków! Do nagród należą również vouchery do sklepów (np. Biedronki, Douglasa, H&M), zniżki do restauracji, bilety do kin czy sprzęty elektroniczne (smartfon, słuchawki bezprzewodowe). Aktualne promocje bankowe znajdziesz w zakładce Promocje bankowe.

W jakim banku otworzyć konto osobiste?

Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz od konta, ile chcesz za nie płacić, czy chcesz skorzystać z promocji, jakie transakcje będziesz wykonywać najczęściej i jaki sposób obsługi rachunku preferujesz. My możemy Ci polecić darmowe konta osobiste, takie jak:

Jakie dokumenty są potrzebne do otwarcia konta osobistego?

Obecnie proces otwierania kont jest naprawdę szybki i sprawny. Co więcej, możesz to zrobić bez wychodzenia z domu. Do otwarcia konta niezbędny będzie właściwie tylko jeden dokument, a mianowicie dokument tożsamości wraz ze zdjęciem. Wystarczy więc mieć przy sobie ważny dowód osobisty, legitymacja studencka, a w niektórych instytucjach – prawo jazdy lub paszport. W przypadku otwierania konta osobistego dla dziecka możesz zostać poproszony o przedstawienie aktu urodzenia dziecka. Jeśli posiadasz konto w innym banku, wystarczy, że wykonasz z niego przelew weryfikacyjny, by potwierdzić swoje dane osobowe wpisane we wniosku o konto.

Jak otworzyć konto osobiste?

Konto osobiste możesz otworzyć na kilka sposobów. Co więcej, proces ten przebiega sprawnie, a do otwarcia rachunku wymagane jest minimum formalności. Jak założyć konto bankowe? Oto metody, z których możesz skorzystać:

 • otwarcie konta przez internet – to najszybszy sposób, by otworzyć rachunek. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednią ofertę i przygotujesz swój dowód osobisty. Możesz złożyć wniosek za pośrednictwem naszej strony lub bezpośrednio ze strony banku. Wymagane będzie wypełnienie odpowiedniego formularza i potwierdzenie danych (za pomocą selfie, przelewu weryfikacyjnego, specjalnego kodu SMS lub krótkiej rozmowy wideo z doradcą). Dokumenty oraz kartę do konta dostarczy Ci kurier – w wybranym przez Ciebie terminu i miejscu.

 • otwarcie konta za pomocą aplikacji mobilnej – jeden klik i… możesz stać się właścicielem nowego konta osobistego! Proces otwarcia rachunku wygląda tak samo, jak w przypadku otwarcia konta online.

 • otwarcie konta w oddziale banku – jeśli preferujesz osobistą obsługę i rozmowę z doradcą face to face, wybierz ten sposób. Udaj się do najbliższej placówki banku, w którym chcesz otworzyć rachunek, weź ze sobą ważny dokument tożsamości wraz ze zdjęciem, a konsultant przygotuje odpowiednią umowę i dokumenty.

 • otwarcie konta za pośrednictwem infolinii – otwarcie rachunku polega na rozmowie telefonicznej z doradcą, który wypełni wszystkie niezbędne dokumenty. Umowę dostarczy Ci kurier.

Skorzystaj z rankingu kont osobistych

Kluczem do sukcesu jest porównanie ofert różnych banków. Nie musisz tego robić na własną rękę – powyżej znajduje się aktualny ranking kont osobistych. Weź pod uwagę interesujące Cię parametry produktu, takie jak: opłata za konto, opłata za kartę do konta, koszt przelewów wewnętrznych i zewnętrznych oraz wpłaty środków i wypłaty z bankomatów.

Wybierz odpowiedni rachunek i złóż online wniosek o konto. Zwróć uwagę na szczegóły oferty – znajdziesz tam dokładną analizę kosztów za wykonywanie poszczególnych czynności bankowych. Pamiętaj, że ze swojego konta możesz korzystać w sposób tradycyjny lub za pomocą bankowości internetowej oraz aplikacji mobilnej. To naprawdę duże ułatwienie!