Jak wypłacić pieniądze z bankomatu?
2021-07-23

Potrzebujesz gotówki, ale masz przy sobie jedynie kartę bankową? Najszybszym i najprostszym sposobem będzie więc skorzystanie z pobliskiego bankomatu. Sprawdź, jak wypłacić pieniądze z bankomatu!

Najpopularniejszą metodą pozyskiwania gotówki z własnego konta bankowego jest wypłata pieniędzy z bankomatu. Obsługa tego urządzenia jest niezwykle prosta i intuicyjna, w związku z czym nie powinna ona sprawiać nikomu żadnych problemów. W dzisiejszym artykule podpowiadamy jak w szybki i bezpieczny sposób dokonać wypłaty z bankomatu zarówno przy użyciu karty, jak i bez niej. 

Wypłata pieniędzy z bankomatu – krok po kroku

Jak wypłacić gotówkę z bankomatu za pomocą karty? Wbrew pozorom nie ma w tym nic trudnego. Pierwszym krokiem jest umieszczenie karty płatniczej w specjalnym czytniku. Niezwykle istotne jest, aby chip znajdował się na górze i został wsunięty do urządzenia jako pierwszy. Następnie należy podać 4-cyfrowy PIN i postępować zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie urządzenia. 

Po zaakceptowaniu opcji wypłaty gotówki na ekranie zostaną wyświetlone przykładowe kwoty do wypłaty. Możliwe jest także wypłacenie mniejszej lub większej sumy pieniędzy. W tym celu należy wybrać opcję "inna kwota", a następnie wpisać i zatwierdzić podaną wartość. Etapem kończącym transakcję jest wyciągnięcie karty z czytnika oraz odebranie pieniędzy i wydruku potwierdzającego dokonanie wypłaty gotówki.

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty?

Zastanawiasz się, czy wypłata gotówki z bankomatu bez użycia karty płatniczej jest w ogóle możliwa? Jak najbardziej, w tym konkretnym przypadku klienci banków mają do wyboru dwie opcje. Wypłatę przy pomocy BLIKa lub telefonu wyposażonego w moduł NFC. 

Sprawdź, ile możesz wypłacić z bankomatu >

 

Wypłata pieniędzy z bankomatu za pomocą BLIKa

Opcję wypłaty gotówki z bankomatu BLIKIEM obsługuje zdecydowana większość maszyn w Polsce. Każdy, kto zechce skorzystać z tej metody, musi posiadać zainstalowaną aplikację mobilną swojego banku. W tym przypadku w bankomacie należy wybrać opcję “wypłata BLIK”, następnie korzystając z aplikacji, należy wygenerować 6-cyfrowy kod BLIK. Po jego wpisaniu w bankomacie urządzenie wyświetli informacje odnoszącą się do wysokości kwoty, jaka ma zostać wypłacona. Wypłatę środków należy potwierdzić w aplikacji banku, używając do tego celu kodu PIN. Po chwili bankomat powinien wypłacić określoną sumę pieniędzy.

Należy wspomnieć tutaj także o tym, że niektóre banki naliczają swoim klientom dodatkowe opłaty za skorzystanie z usługi wypłaty gotówki za pomocą BLIKa. 

Wypłata gotówki z bankomatu przy użyciu telefonu z NFC

Z tego rozwiązania korzystać mogą wyłącznie posiadacze telefonów z modułem NFC oraz zainstalowaną aplikacją mobilną swojego banku umożliwiającą dokonywanie płatności zbliżeniowych. Warto wiedzieć o tym, że z technologii NFC korzysta m.in. Apple Pay, HCE oraz Google Pay.

W celu dokonania transakcji wypłaty środków z bankomatu przy pomocy telefonu należy przyłożyć urządzenie mobilne do czytnika zlokalizowanego obok klawiatury numerycznej. Następnie na ekranie bankomatu zostanie wyświetlony komunikat z prośbą o podanie kodu PIN oraz wysokości kwoty, jaką chcemy wypłacić. Po zaakceptowaniu transakcji bankomat przystąpi do wypłaty gotówki.

Konta bankowe przejdź do rankingów

Udostępniamy dla ciebie najlepsze konta bankowe.

Zapisz się do newslettera